HABERLER
01-01-2010 23:59

Melen Suyu Bu Kez de Habertürk ün Gündeminde

Melen Suyu Bu Kez de Habertürk ün Gündeminde

İstanbul´un önemli ölçüde su ihtiyacını karşılayan Düzce Melensuyu projesi bu kez de ulusal çapta yayın yapan Habertürk’ün gündemine geldi

İstanbul´un önemli ölçüde su ihtiyacını karşılayan Düzce Melensuyu projesi bu kez de ulusal çapta yayın yapan Habertürk´ün gündemine geldi. Kanalın haber saatine konuk olan Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram, Melensuyu´nun havza korunması ile birlikte ele alındığını ve korunduğunu belirtti.

İstanbul´un gelecekteki su ihtiyacını karşılayabilecek en önemli kaynaklarından biri olarak değerlendirilen Düzce Melensuyu Projesi Türkiye gündeminde ele alınmaya devam ediyor. Ulusal yayın kuruluşlarının sık sık gündeme getirdiği Melensuyu Projesi bu kez de Habertürk kanalının haber saatine taşındı. Dün ( 10 Haziran 2009) saat 16,10´daki canlı haber saatine Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram konuk oldu. Muhabir Erhan Yılmaz´ın Melen´e ilişkin sorularını cevaplandıran Başkan Bayram, Melen´in havza koruma projesi kapsamında ele alındığını ifade etti. Yaklaşık 10 dakika süren haber bölümünde Başkan İsmail Bayram muhabirin sorularına ilişkin şu görüşlere yer verdi:
" Düzce Melensuyu İstanbul´un gelecekte yüzde 52´sinden fazla su ihtiyacını karşılayabilecek bir projedir. Bu açıdan bakılınca çok ciddi bir proje olduğunun herkes bilincinde. Melen´in içindeki atıklara ilişkin kirlilik iddiaları sadece Melen yatağı ile ilgili olarak ele alınıyor. Oysa bu proje çevresindeki koruma havzası ile birlikte yürüyor. Bu hem su kalitesinin sağlanması, düzenli olarak izlenmesi ve korunmasını sağlayacak hem de çevrenin korunması atıkların bertaraf edilmesine vesile olacak."
...............
" Melensuyu sadece Düzce merkez sınırları içinde değil geniş anlamı ile çevre belediyelerinin de sınırları içinde bulunmaktadır. Bu nedenle proje geniş boyutu ile Düzce İli´ni hatta çevre İlleri de içine almaktadır. Düzce Belediyesi olarak projeye büyük önem veriyoruz ve ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu konuyu sadece İstanbul´a su giden bir proje olarak değil; içtiğimiz suyun kalitesi açısından değerlendiriyoruz. Bunu yapmamız gerektiği için yapıyoruz. İnsan ve çevre sağlığını korumak zorunda olduğumuz için yapıyoruz. Düzce merkezde de dere içi yatakları konusunda çalışmalar eş zamanlı olarak yürütülüyor. Ayrıca İSKİ ile ortak çalışmalarımız bulunmaktadır. İSKİ arıtma tesisleri için Düzce´de 14 Milyon TL. tutarında bir yatırım gerçekleştirmektedir. Arıtma tesislerinin kapasitesi artırılmıştır"

" Düzce İli için Melensuyu projesini de içine alan Katı Atık Birliği oluşturulmuştur. Bu birlik Düzce ili ve ilçelerinin katı atıklarının depolanması ve bertarafını değerlendiriyor. Bu konuda son olarak Belediyemizi ziyaret eden Başbakanımız sayın  Recep Tayyip Erdoğan´a da kapsamlı bir dosya sunduk. Kendileri ilgileneceklerini belirttiler ve bu konuda  Çevre ve Orman Bakanlığı´na  da dosya iletildi. Yine İSKİ ile bugünlerde ortak toplantı yapacağız."

"Düzce Belediyesi olarak biz Melensuyu konusunda ve havza koruma projesi için hassasiyetimizi ortaya koyduk. Ancak takdir edilir ki belediyelerin bu konuda gücü, imkanları bellidir. Halihazırda Melen Havzası Entegre Koruma ve Su Yönetimi Master Planı çalışmaları vardır. İSKİ bunların hepsini değerlendiriyor. Sonuç olarak, önemli olan Melensuyu´nu su kalitesinin korunması yanında, çevre, havza korunması ile birlikte ele almaktır. Düzce Belediyesi de bu konuda üzerine düşeni yapmaktadır."