HABERLER
01-01-2010 23:59

DÜZCENİN KARDEŞ ŞEHİRLERİ

DÜZCENİN KARDEŞ ŞEHİRLERİ

Son olarak Moğolistan´ın Sainshand kentiyle Kardeş Şehir Antlaşmasını imzalayan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, "Kardeş şehirlerimizle aramızda yer alan benzerlikler ya da farklılıklar bu anlaşmayı anlamlı kılıyor. Kısa zaman içerisinde sağlamlaşan kardeşlik ilişkilerimizle farklılıklar benzerliğe dönecek ve şehirler arası ilişkiler sağlamlaşacaktır. " sözlerine yer verdi.

Son olarak Moğolistan´ın Sainshand kentiyle Kardeş Şehir Antlaşmasını imzalayan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, "Kardeş şehirlerimizle aramızda yer alan benzerlikler ya da farklılıklar bu anlaşmayı anlamlı kılıyor. Kısa zaman içerisinde sağlamlaşan kardeşlik ilişkilerimizle  farklılıklar benzerliğe dönecek ve şehirler arası ilişkiler sağlamlaşacaktır. " sözlerine yer verdi.

Düzce Belediyesi, Sırbistan Karadağ´ın Novi Pazar, İngiltere´nin East Riding Of Yorkshire, Hırvatistan´ın Dubrovnik kentlerinin ardından Türk Dünyası Belediyeler Birliği´nin katkılarıyla Moğolistan´ın Sainshand kentiyle de kardeş şehir oldu.

Ülkelerin birbirilerinin tarihi, kültürel ve turistik özelliklerini tanımasına fırsat sağlayan Kardeş Şehir Antlaşması için son olarak  Moğolistan´ın Sainshand Belediye Başkanı Batbayar Batsukh ile masaya oturan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, kardeş şehir kavramının önemine dikkat çekti. Başkan Keleş, farklı kültürlerden, farklı etnik kimliklerden, bambaşka bir coğrafyadan insanlar tanımaktan, ülkelerin ve şehirlerin birbirleriyle tarihi geçmişlerini, kültürel zenginliklerini paylaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, "Kardeş kavramı, toplumumuz için en önde gelen değerler arasında yer alıyor. Biz de Düzce Belediyesi olarak bu kavramı 4 ülkenin 4 ayrı şehriyle ölümsüzleştirdik. Son olarak Moğolistan´ın Sainshand kentiyle kardeşlik protokolünü imzaladık.

Kardeş şehirlerimizle aramızda yer alan benzerlikler ya da farklılıklar bu anlaşmayı anlamlı kılıyor. Hiç biri maviyle yeşilin kucaklaştığı Düzcemize benzemeyebilir. Ya da Düzcemiz Novi Pazar´la, Dubrovnik´le, Sainshand´la aynı kültüre, aynı coğrafi yapıya sahip olmayabilir. Ancak aramızdaki bu farklılıklar bizi ortak paydada buluşturacaktır. Kısa zaman içerisinde sağlamlaşan kardeşlik ilişkilerimizle  farklılıklar benzerliğe dönecek ve şehirler arası ilişkiler sağlamlaşacaktır." dedi.

Başkan Keleş, Düzce´nin kardeş şehirlerinden heyetleri sık sık Düzce´de ağırlamak istediklerini de belirterek, kendilerini Düzce´ye davet etti.